Türkiye Cumhuriyeti

Kazan Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuz Görev Bölgesine Yapacakları Seyahatlere İlişkin Duyuru Ix , 07.05.2015

1. Vize rejimi ihlali ve pasaportlarında RF'ye sahte giriş-çıkış kaşesi bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve 4 ay boyunca Federal Göç Servisi'nin Kazan'daki binasında tutulan 9 vatandaşımızdan  7'sinin davası  30 Nisan’da sonuçlanmış ve yurttaşlarımız ülkemize dönmüşlerdir. Haklarında açılan davaya itiraz eden 2 vatandaşımızın davası ise devam etmektedir.

Bu vesileyle; görev bölgemize seyahat edecek vatandaşlarımızın zor ya da mağdur duruma düşmemesi bakımından aşağıdaki hususların yeniden hatırlatılmasında fayda görülmüştür.

2. 30 günlük vize muafiyeti vatandaşlarımıza Rusya’da çalışma hakkı tanımamaktadır.

3. Rusya’da çalışmak isteyen vatandaşlarımızın mutlaka çalışma izni/vizesi alması gerekmektedir.

4. Çalışma vizeleri, Rusya’nın Türkiye’deki temsilciliklerince düzenlenmekte olup, Rusya’da bulunuyorken “çalışma vizesi” alınması mümkün değildir. Bunu yapabileceklerini vaad eden kişilere kesinlikle itibar edilmemesi gerekmektedir.

5.Vizesiz olarak geldikten sonra Rusya içerisinde “çalışma vizesi” alınması mümkün değildir.

6. Vatandaşlarımızın Rusya’ya çalışmaya gelmeden önce işverenlerle iş sözleşmesini (hizmet akdini) yapmaları ücret, çalışma koşulları, sosyal güvenlik konularında mağduriyet yaşamamaları bakımından büyük önem arz etmektedir.

7. Vize muafiyeti yada vize süresi dolduğunda RF’den bizzat çıkış yapılması gerekmektedir. Pasaportlara orijinal dahi olsa bu şart yerine getirilmeden kaşe vurulmuş olması, giriş-çıkışlar bilgisayar sisteminde görünmediği için yapılan işlem herhalükarda geçersizdir.

8.  Rus yasalarına göre sahte kaşe yaptırmak ciddi neticeleri olan bir suçtur. Adli bir süreci içeren bu işlemler uzun sürmektedir. Bu süreç sonunda hapis ve/ya para cezasına da hükmedilebilmektedir.

9. Görev bölgemize usulsüz şekilde işçi getirmeye tevessül eden ve vatandaşlarımızın mağdur olmalarına sebebiyet veren şirketlerin ve sahiplerinin isimleri de kamuoyuna duyurulacaktır. 

Saygılarımızla duyurulur.